Do půlnoci: SLEVA 35 % - Největší slevové hody v Ketofit - při nákupu od 2 ks prémiových keto jídel

Máte dotaz? Ozvěte se.

+420 770 110 650 Po-Čt: 8:00-16:30 Pá: 8.00-15:30

Proč přibíráte? Komplexní průvodce příčinami

Vítejte na naší stránce věnované pochopení příčin přibývání na váze. Mnoho lidí se potýká s otázkami týkajícími se toho, proč přibírají na váze, i přes snahu dodržovat zdravý životní styl. Zde se dozvíte o všech faktorech, od genetických predispozic až po běžné návyky, které mohou mít velký vliv na váš metabolismus a celkovou tělesnou hmotnost. Poskytneme vám také praktické rady, jak tyto informace využít pro vaše osobní cíle ve zdraví a fitness.

V článku se dozvíte:

Proč přibírám na váze, i když jím zdravě?

Tělesnou hmotnost řeší mnoho z nás, zejména ve chvíli, kdy nejsme se svojí postavou zrovna spokojení a sami sebe se ptáme, jak zhubnout. První věcí, kterou uděláme, bývá změna životního stylu a jídelníčku. Snažíme se na jídelníček zařadit víc ovoce a zeleniny, dáváme si pozor na sladké, hýbeme se, jenže místo, aby váha šla dolů, pořád stoupá. V takovou chvíli jsme naprosto zoufalí, nevíme, co dělat, přemýšlíme, kde se stala chyba.

Nejprve je třeba se uklidnit. Jak dlouho se snažíme o změnu? Nečekáme výsledky příliš brzy? Uvědomit si musíme i to, že za růst tělesné hmotnosti nezáleží jen na tom, co jíme, ovlivňuje ho celá řada faktorů, včetně těch genetických. Pojďme se na ty příčiny přibývání na váze podívat trochu blíž.

priciny pribirani

Proč přibíráme i při zdravé stravě?

Jaké jsou hlavní genetické příčiny nadváhy?

Někdo může sníst, co chce, a je pořád hubený, jinému se stačí podívat na kostičku čokolády a už má pár kilo nahoře. Jak je to možné? Jednou z příčin je i naše genetická výbava. Je to skoro k nevíře, ale genetika má až sedmdesátiprocentní vliv na metabolismus a jeho fungování, existují stovky genů, které obezitu způsobují. Co konkrétně ovlivňují?

  • Množství jídla, které naráz zkonzumujeme.

  • Jak zareagujeme na pocit sytosti.

  • Kde a jak v těle uchováváme nadbytečné kalorie v podobě tuku

  • Kolik energie naše tělo potřebuje pro zajištění základních funkcí těla

  • Jak velké potěšení z jídla máme.

Hubnutí i přibírání se po čtyřicítce mění

Vnímejte své tělo a jeho proměny po čtyřicítce a vyhněte se přibírání!

Víte, že přibývání na váze ovlivňuje i náš věk, pohlaví a hormony? Přibývání na váze ve středním věku je běžné, metabolismus se s věkem zpomaluje, dochází i ke ztrátě svalové hmoty, obojí má za následek vyšší množství tuku v těle u starších osob. Co se pohlaví týče, ženy mají v těle 14 až 31 % tuku a přibírají hlavně do boků a zadečku, muži jen 6 až 24 % tuků a ten se ukládá hlavně na břiše.

Jakým způsobem může hormonální nerovnováha ovlivnit moji váhu?

Hormonální nerovnováha a váha mají přímou souvislost, navzájem na sebe působí, a to hlavně po 40. roce věku, kdy dochází k úbytku hormonů estrogenu a testosteronu. Když je řeč o hormonální nerovnováze a váze, je většinou řeč o zvýšené hladině stresového hormonu kortizolu, která může vést ke zvýšené chuti k jídlu a ukládání tuků, nebo o inzulinové rezistenci. I ta může negativně působit na vaši tělesnou hmotnost. Inzulin totiž pomáhá tělu využívat glukózu. Když se ale buňky vůči inzulinu stanou imunní, krevní cukr nepřijmou, hladina cukru v krvi je vysoká a slinivka břišní začne uvolňovat další inzulín. Nadbytek glukózy se pak uloží do zásoby jako tuk.

Za hormonální nerovnováhou ale může stát i štítná žláza, která produkuje hormony regulující tělesnou teplotu, srdeční frekvenci, udržuje správnou hladinu cholesterolu a řídí metabolismus. Hormony štítné žlázy mohou přímo ovlivnit ukládání tělesného tuku, tedy přebytečné energie, kterou organismus aktuálně nevyužije. Přibírání na váze je častým příznakem snížené funkce štítné žlázy neboli hypotyreózy. Jejím dalším příznakem jsou studené ruce, nedostatek energie, vypadávání vlasů apod.

Nedostatek spánku a váha

Naše tělo funguje nejlépe ve chvíli, kdy jsme odpočatí. Jakmile se ale pořádně nevyspíme, tělo se dostane do stresu a začne si ukládat větší množství tuku do zásoby. My jsme unavení, což nám není zrovna příjemné, tyto pocity pak často řešíme přejídáním a nočními svačinkami, které jsou plné kalorií. Pak se není čemu divit, že přibíráme. A rada? Pro správné fungování organismu a zdravé hubnutí spěte alespoň 8 hodin denně nepřerušovaným a kvalitním spánkem.

Nedostatek spánku je jednou z příčin přibírání.

Nedostatek spánku může vést k přibírání.

Jaký vztah má přibývání na váze a stres?

Dalším faktorem, který má vliv na to, že nehubneme, ale přibíráme, je stres a emocionální přejídání. Ten se v poslední době stal věrným společníkem našich životů, většinou máme pořád pocit, že nic nestíháme, děláme něco špatně, nedokážeme zaopatřit rodinu, netrávíme s ní dostatek času atd. Stres nás sice posouvá dopředu, ale nesmí ho být moc. Když přesáhne únosnou hranici, dojde k biochemické reakci, v jejímž důsledku tělo zase začne ukládat do zásoby energii, zpomalí se metabolismus a tělo začne produkovat větší množství kortizolu, leptinu a dalších hormonů.

Jaké stravovací návyky přispívají k přibývání na váze?

Sice se zaměřujeme na to co jíme, přesto nastanou chvíle, kdy zhřešíme. Buď si doma nestihneme připravit jídlo a pak rychle zhltneme to první, co se namane, klidně i nějaký ten fast food nebo polotovar. Když se to stane jednou za čas, nejspíš se nic nestane, ale pravidelně? To už je jiná, vliv stravy na váhu je velký. Mnohdy se také necháme zlákat chutěmi. Tu jdeme kolem stánku se zmrzlinou, tu si koupíme zákusek nebo balíček chipsů, protože na ně zrovna máme chuť. Dalším problémem je to, že jíme ve spěchu, jídlo si nevychutnáme, nebo čekáme, až nás přepadne hlad. Tudy cesta ale nevede, jak předcházet přibývání na váze? Když nás honí mlsná, měli bychom mít po ruce ořechy, semínka nebo nízkosacharidové ovoce, hlídat si, co jíme, a každé sousto pořádně rozžvýkat a jídlo si vychutnat.

Jaké psychologické faktory mohou vést k nárůstu hmotnosti?

Na přibývání na váze má vliv i naše psychologické rozpoložení. Když se necítíme ve své kůži, nudíme se, jsme ve stresu, depresi apod., řešíme to přejídáním. Bohužel si navíc vybíráme potraviny s vysokým obsahem kalorií, které v našem mozku aktivují centra potěšení, tedy hlavně sladkosti.

I stres způsobuje přibírání na váze

Přibírání může způsobit i stres

Jaký vliv má sedavý životní styl na moji tělesnou hmotnost?

Naše tělo bylo stvořené k pohybu, dlouhá nečinnost mu nesvědčí. Sedavý způsob života se na něm zákonitě projeví, a to nejen na fungování našeho organismu, ale i na naší tělesné hmotnosti. Kdo chce zhubnout, ten se musí hýbat. Stačí i chůze, která pozitivně působí na fungování metabolismu, plavání apod. Když dlouho sedíte, udělejte si přestávku, jděte se protáhnout, procvičte tělo, dejte si i pozor na to, co máte na stole. Když sedíte a pracujete, bezmyšlenkovitě často sáhnete po dobrotách, které na stole máte. Mějte tam místo bonbonů a čokolády raději semínka, ořechy apod.

Jak mohu změnit svůj životní styl, aby se zabránilo přibývání na váze?

Ke změně se rozhodněte hned, nečekejte na první den v měsíci, první den v roce, první den po oslavě, na kterou jdete apod. Nejprve si založte deníček a zapisujte si tam, co a kdy jíte, jak dlouho se jídlu věnujete, zda jste si udělali čas na pohyb apod. Poznáte tak svoje zvyky a zlozvyky a lépe se vám bude něco měnit. Když pak na změnu přijde, zaměřte se na:

  • Skladbu jídelníčku, kde by neměla chybět žádná ze základních složek potravy, tedy sacharidy, tuky, bílkoviny ve správném poměru.

  • Den začínejte snídaní, která vám dodá energii na celý den (např. ovesná kaše s ořechy, semínky a ovocem), pokračujte svačinou (co třeba proteinový koktejl?), obědem (grilovaný losos se zeleninou nebo brokolicová polévka), odpolední svačinou (proteinová tyčinka) a zakončete ho večeří (dopřát si můžete i keto burger).

  • Poslední jídlo jezte asi 2-3 hodiny před spánkem, ať vás v noci nebudí hlad.

  • Každé jídlo si vychutnejte a dodržujete zdravé stravovací návyky.

  • Nepodceňujte pitný režim.

  • Konzumujte dostatek zeleniny a vlákniny.

  • Dobře se vyspěte.

 

Dopřejte si kvalitní koktejl k snídani

 

Dopřejte si kávový koktejl k snídani a začněte hubnout!
 

Jaké fyzické aktivity jsou nejúčinnější pro redukci váhy?

Cvičení nemá být výmluvou pro to, abyste ulevili svému svědomí, když si dáte zákusek nebo jinak zhřešíte, ale vaším pomocníkem na cestě zhubnout zdravě. Fyzická aktivita a metabolismus spolu souvisí, myslete na to. Jak správně cvičit pro hubnutí? Mezi nejlepší aktivity patří:

  • Svižná chůze

  • Běh

  • Cyklistika

  • Plavání

  • Návštěva posilovny

  • Lekce jógy, zumby nebo tabata

  • Skákání přes švihadlo

  • V zimě běžky